Samonosné slaměné panely

 

Podařilo se nám rozjet výrobní linku na samonosné slaměné panely ! To co jsme dlouho nosili v hlavách a čmárali na papír se  uskutečnilo. V duchu archetypu třech prasátek jsme se usídlili v bývalém prasečáku na Hostišové u Zlína, kde jsme zahájili výrobu.  Slaměné panely konečně potečou proudem ! 

Vyrobili jsme a smontovali první projekt pro Martinu a Edu pod hradem Helfštýn v Týnu nad Bečvou. Fotodokumentace viz fotogalerie níže.

Tento domeček má zastavěnou plochu 60 metrů čtverečních. Má snížené patro na spaní a ukládání věcí. Ke stavbě bylo požito 97 metrů čtverečních panelů. Montáž této stavby  i se střechou jsme provedli v 5 lidech za 5 dnů.

 
 
 
Panel je samonosný, nepotřebuje již žádnou pomocnou konstrukci a je možné omítat přímo na slámu bez nutnosti potřeby dalšího přechodového můstku ( mnohokráte ověřeno praxí )
 
Dovedeme vyrobit i samonosné slaměné panely o tloušce 20 cm, které můžou být vhodné pro realizaci příček, nebo menších projektů (Tiny-houses,vestavby do stávajících objektů )
 
Pomůžeme Vám  navrhnout a postavit dům v souladu s přírodou, příznivým vnitřním klimatem, výjimečným designem a výbornými energetickými vlastnostmi. 
 
Můžeme převést i Váš stávající projekt na projekt ze samonosných slaměných panelů.
 
V případě Vašeho zájmu, případně doplňujících dotazů nás neváhejte kontaktovat  na email - stav.baobaby@gmail.com, nebo tel. 605 371 737
 

Samonosné slaměné panely  

S našim týmem jsme  vyvinuli  efektivní systém samonosných slaměných panelů pro hrubou stavbu obvodových nosných konstrukcí a stěnových příček na bázi dřeva a slámy v nízkoenergetickém až pasivním standardu. 
Vyvíjíme  i střešní a podlahový panel. Další fází bude produkce panelů s hrubými omítkami či různými variantami finálního povrchu.  Pomůžeme Vám  navrhnout a postavit dům v souladu s přírodou, příznivým vnitřním klimatem, výjimečným designem

 

Finální povrchy 

 

Samonosné slaměné panely můžou být na vnějším povrchu omítnuté vápennou omítkou, případně můžou být opatřeny dřevovláknitou deskou o tloušťce 25 mm, která zajišťuje vzduchotěsnost a zvyšuje celkový tepelný odpor stěny. Dřevovláknitá deska se může omítnout nebo pokrýt dřevěným obkladem s provětrávanou mezerou.

Ze strany interieru se slaměné panely omítají 30 mm silnou hliněnou omítkou, která reguluje vlhkost vzduchu v interieru. Na hliněnou omítku může být použitá hlína z místa stavby, nebo průmyslově vyrobená hleněná omítka, povrch lze dokončit hliněným štukem.

Sláma, dřevo a hliněná omítka – jsou přírodní materiály, které vytvářejí výborné  mikroklima ve Vašem domě.

 

 

Projekty domů ze slámy

Nosná konstrukce

Nosné panely jsou vyráběny s konstrukcí zdvojeného rámu, umožňující výstavbu až třípodlažních budov, včetně šikmých prvků a nosných překladů.

  • Rychlost montáže: Obvodové stěny rodinného domu lze smontovat za 2–3 dny pomocí aku-šroubováků.

  • Rozměry panelů: Standardní rozměry panelů jsou šířka 950 mm x výška můžeže být 400 mm - 3500 mm x tloušťka 400 mm ( pro obvodové stěny) / 200 mm ( pro příčky, nebo menší projekty )

  • panely můžou mít šířku jiných rozměrů, ale je to pro nás náročnější na výrobu, proto se snažíme atypické rozměry v rámci projektů minimalizovat.

  • Váha  cca 60 kg / metr čtvereční 

  • Doprava: Osvědčila se nám doprava na nákladním autě s hydraulickou rukou

Technické vlastnosti

Prevzato z jiných certifikovaných měření slaměných stěn stejných vlastností ( síla stěny 40 cm a míra stlačení slámy  130 kg / kubík)

Tepelná vodivost

R = 9,2 (m2 · K) / W; U = 0,111 W / (m2 · K)

Vzduchová neprůzvučnost

54 dB

Třída reakce na oheň

B-s1, d0, požární odolnost REI 120

Objemová hmotnost lisované slámy

100–120 kg / m3

Průměrná absolutní vlhkost slámy

10–12 %

Faktor difúzního odporu na straně hliněné omítky

μ= 9,14

Biologický výzkum

hodnocení 0 bodů (při skladování nebyl zaznamenán vývoj plísní na kontrolních vzorcích panelů za normálních podmínek vlhkosti v místnosti (relativní vlhkost vzduchu 50%))

 

 

Aktuálně

  • 07.03.2023 15:40

    Jak na stavbu slaměného domu - 2.4.2023

      Jak na stavbu slaměného domu - seminář v          Ekocentru na Pasece 2.4. 2023, v Ekocentru Na Pasece, ul. Sýkorka 234, Zlín-Velíková, s investorem stavby Tomem Černým a projektantem přírodních...

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Viktor Karlík
Hostišová 102
763 01 Zlín

tel. +420 605 371 737

Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru:

© 2008 - 2016 Všechna práva vyhrazena o.s. Baobaby