Hliněné omítky

 
Provádíme strojně hliněné omítky.
 
Hlína je přírodní a zcela ekologický stavební materiál. Nepřidávají se do ní žádné chemikálie, přitom má mokrá hlína výborné plastické vlastnosti, díky kterým ji lze různě tvarovat, Můžeme tvořit reliéfy, sgrafita či obrazy, díky čemuž získají stěny zajímavý vzhled. 
 
 
Z hlíny se stavělo již ve starověku, o to více se může zdát paradoxem, že dnes dokonce jde o ideální materiál na úpravy stěn i v panelových domech, tedy v interiérech těchto budov. Proč? Dovedou totiž vytvořit optimální klima s ohledem na vnitřní teploty i vlhkost vzduchu. 
 
 
 
Hliněné omítky mají schopnost reguluovat vzdušnou vlhkost (absorbují ji a zase dovedou vypouštět, hliněné omítky tedy dýchají), navíc však dovedou dobře izolovat zvuk a příjemně působí i uklidňující barevnost a struktura materiálu. Jelikož jsou hliněné omítky složené pouze z hlíny, písku, přírodních pigmentů a případně dalších organických příměsí (např. sláma), je třeba vyzdvihnout i ekologický aspekt použití hliněných omítek.
 
 
Nejdůležitější vlastnosti hliněných omítek
Schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu. Difúzní otevřenost omítky, díky které omítka odebírá vodní páry ze vzduchu za zvýšené vzdušné vlhkosti a za nižší vzdušné vlhkosti nasáklou vlhkost se zpožděním vypouští. Hliněné omítky tak udržují optimální mikroklima v interiéru.
 
 
 
Schopnost výborně akumulovat teplo, vlastně má hlína v tomto směru podobné vlastnosti jako šamotová kamna. Pokud tedy místnosti vytápíme, omítka do sebe akumuluje teplo a poté toto teplo vyzařuje. V létě pro změnu chladí. Ideální jsou tyto omítky též pro stěnové vytápění.
 
Hliněné omítky jsou vhodné pro alergiky, jelikož dovedou pohlcovat škodlivé látky ze vzduchu včetně například cigaretového kouře. Lze dokonce říci, že hlína je pro své vlastnosti léčivá, tedy léčí. Hliněná omítka je příjemná na dotek a v přírodní podobě (bez přídavku barviv) je teplá na pohled.
 
Hliněné omítky jsou vyráběné a prodávané v řadě odstínů, jsou lehce zpracovatelné a plně recyklovatelné. Po nanesení omítky a vyhlazení se obvykle již nepoužívá štuk ani výmalba, čímž ušetříme.
 
Hliněné omítky potlačují vysokofrekvenční záření a konzervují a chrání dřevěné konstrukce dřevostaveb. Mají navíc výborné vlastnosti zvukově izolační. Designovou variabilitu a vlastnosti hliněných omítek lze ještě zvýšit přidáním přírodních přísad.
 
Hliněné omítky můžeme aplikovat prakticky na jakýkoli materiál – dřevo, cihly, beton, hliněné stěny (vyzděné z hlíny), slaměné stěny, sádrokarton apod.
 
A poslední a neméně důležitá vlastnost? Hliněné omítky jsou prostě pěkné, výborně, přirozeně vypadají. 
 

 

Aktuálně

  • 19.06.2024 13:57

    Mikro-Baobabyfest 2024

    BAOBABYFEST je festivalem přírodního stavitelství a dobré muziky! Program zahrnuje tématické přednášky , vystoupení hudebních skupin, divadlo, workshopy, stánky handmade a ecofriendly výrobců. Probíhá v obci Hostišová ( u Zlína ) v přírodním areálu Strážná, kde duchovně sídlí a tvoří Baobaby...

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Viktor Karlík
Hostišová 102
763 01 Zlín

tel. +420 605 371 737

Zasílání novinek

Přihlaste se k odběru:

© 2008 - 2016 Všechna práva vyhrazena o.s. Baobaby